Královská rodina

Současný král jeho Výsost Karel III je již 57. panovníkem na Anglickém trůně. Prvním Anglickým králem byl v 9. století Alfréd Veliký. Od roku 1284 je součástí Anglické koruny Wales a v roce 1603 se korunovací Jakuba VI. spojila království Skotska a Anglie.

Karel III., celým jménem Karel Filip Artur Jiří se narodil 14. listopadu 1948, je králem Spojeného království a dalších čtrnácti nezávislých států sdružených ve společenství Commonwealth. Na trůn nastoupil v září 2022 po úmrtí matky královny Alžběty II. Od roku 1952 do začátku vlády byl nejdéle sloužícím vévodou z Cornwallu a vévodou z Rothesay, jako nejstarší a nejdéle čekající britský následník trůnu. V letech 1958–2022 mu náležel také titul princ z Walesu. Po smrti otce prince Philipa v roce 2021 zdědil titul vévody z Edinburghu.

 

Narodil se v Buckinghamském paláci jako první potomek Alžběty II. a prince Philipa a nejstarší vnuk krále Jiřího VI. a královny Alžběty. Stejně jako otec navštěvoval školy Cheam v Hampshire a Gordonstoun v Moray. Rok studia strávil na geelongském gymnáziu v australské Victorii. Po zisku bakalářského titulu na univerzitě v Cambridgi sloužil v letech 1971–1976 u Královského letectva a Královského námořnictva. V roce 1981 se oženil s lady Dianou Spencerovou. Do manželství se narodili dva synové, princ William a princ Harry. Po medializaci mimomanželských afér obou členů páru následoval v roce 1996 rozvod. Princezna Diana zemřela o rok později na následky pařížské autonehody. V roce 2005 se oženil s dlouholetou partnerkou Camillou Parkerovou Bowlesovou.

V roli prince z Walesu plnil oficiální povinnosti královny Alžběty II. V roce 1976 založil charitativní organizaci The Prince's Trust na pomoc mladým zranitelným lidem. Charitativní projekty zastřešil neziskovou organizací The Prince's Charities. Během života se stal patronem, prezidentem nebo členem více než 400 charitativních organizací. Jako kritik moderní architektury se zasazuje o ochranu historických budov a klade důraz na význam architektury ve společnosti. Jako ochránce životního prostředí podporuje ekologické zemědělství a aktivní přístup vůči klimatické změně. Odmítavě se naopak vyjádřil ke geneticky upravovaným potravinám. Kritizována byla jeho podpora pseudovědy včetně homeopatie. Je také literárně činný.

Další infomace o Karlu III. se můžete dočíst Karel III. Britský – Wikipedie (wikipedia.org)